HRABROST JE ODABRATI NENASILJE

Autor: Mirjana Bilić, 7. 3. 2016.

Dan prevencije vršnjačkog nasilja ili Pink Shirt Day u svijetu se obilježava dugi niz godina. Žrtva nasilja bio je učenik koji je na prvi dan škole došao u ružičastoj majici. Ružičasta majica postala je simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Dan ružičastih majica obilježili smo u srijedu 24. veljače 2016. pod geslom – Misli ružičasto – Hrabrost je odabrati nenasilje.  Taj dan mislili smo svi ružičasto i obukli ružičasto u znak podrške protiv nasilja.

Djeca i mladi ponekad nasilje smatraju „samo malo grubljom igrom“. Nasilje nije igra jer igra potiče razvoj pojedinca dok nasilje otežava i usporava psihički i tjelesni razvoj.

I riječi bole, zar ne!? Vrijeđati, omalovažavati, ogovarati, zanemarivati, zabranjivati ili prijetiti često „boli“ i više negoli šamarati, čupati ili udarati. Biti drukčiji može biti bogatstvo, ali nikako razlog za omalovažavanje i izrugivanje!

Na satima razrednog odjela provodile su se radionice socijalnih vještina i kvalitetne komunikacije, nenasilnog rješavanja konflikata i problema, osmišljavale se poruke protiv nasilja, dijelili zagrljaji podrške  i stvaralo pozitivno školsko ozračje.

Učenici su svoju kreativnost pokazali u samostalnom kreiranju ružičastih majica i pisanju    poruka u smislu podrške borbe protiv nasilja – Hrabrost je odabrati nenasilje!

Pedagoginja škole: Mirjana Bilić