MEĐUNARODNI LIKOVNI NATJEČAJ

Autor: Mirjana Bilić, 12. 2. 2017.

„Šetnja pod morem“

Međunarodni festival dokumentarnog filma „Šetnja pod morem“ nastao je 2009. godine sa željom da široj javnosti predstavi ljepote skrivene ispod morske površine. Festival se tradicionalno održava u  mjestu Slovenske Konjice u Sloveniji nadomak Celja.

U sklopu festivala organiziran je i likovni natječaj za učenike od 1. do 9. razreda osnovnih škola. Cilj je ove godine  natječaj proširiti diljem svijeta i cijelu priču o važnosti i očuvanju morske flore i faune, podići na jednu višu razinu.

Na međunarodnom    likovnom natječaju  na temu „Šetnja pod morem“ sudjelovalo je  1186 učenika iz Slovenije, Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Između pristiglih radova Povjerenstvo je odabralo 21 likovni uradak koji je izložen u Kulturnom domu Slovenske Konjice. Prema mišljenju stručnog žirija likovni izričaj Lare Mateša, učenice 6.b razreda, proglašen je drugim najboljim radom na međunarodnom likovnom natječaju. Što reći?

„Izronivši“ iz morskih dubina Slavonka je tehnikom linoreza vizualno dočarala ljepote skrivene ispod morske površine. Nošena morskim valovima istaknula je ime naše škole pomevši konkurenciju morskih krajeva.

Ma je li to moguće? Sudjelovale su 223 osnovne škole!

Izuzetno smo ponosni što je prepoznata  darovitost i kreativnost naših učenika na području likovnog i vizualnog izražavanja pod stručnim vodstvom Josipa Brandisa, prof. likovne kulture.

Troje najboljih mladih autora i njihovi mentori primili su priznanja 28. siječnja  u prepunoj dvorani Kulturnog doma u Slovenskim Konjicama, uz projekcije dokumentarnih filmova na Grand Prix svečanoj večeri.

Zbog nemogućnosti Larinog dolaska, nagradu je preuzeo mentor te predstavio našu  školu i prezentirao Larin rad u  tehnici linorez u boji. Učitelj likovne kulture pobudio je posebno zanimanje medija te kao prava medijska zvijezda „onako usput“ odradio nekoliko intervjua i objasnio Slovencima gdje se to nalaze Feričanci i OŠ Vladimira Nazora. Tko bi odolio učiteljskom šarmu. Bravo Josipe!

Lari je nagradu, malog morskog konjica izrađenog od stakla, uručio njen mentor u toplom školskom ozračju uz prisustvo učenika i stručne službe škole.

Morski konjic, rad puhača stakla Matjaža Bornšeka s zaštićenim i autentičnim potpisom MB glass koji svjedoči o originalnosti i unikatnosti, konačno je u pravim rukama. Čestitke Lari i mentoru Brandisu!

Mirjana Bilić, pedagoginja škole