DJECA ZA DJECU

Autor: Mirjana Bilić, 30. 12. 2015.

Projekt UNICEF-a "Škole za Afriku"

Sva djeca u svijetu imaju ista prava. Svako dijete u sebi krije brojne talente i neotkrivene potencijale. Obrazovanje treba u potpunosti razvijati osobnost i talente svakog djeteta ...(Konvencija o pravima djeteta, članak 29.)

Hrvatska kao članica međunarodne zajednice preuzima odgovornost pomagati siromašnim zemljama te zemljama pogođenim ratom i prirodnim katastrofama. Hrvatska uz podršku Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta pridružila se je 2008. godine zajednici od 24 zemlje svijeta koje pomažu djeci Afrike.

Učenici naše škole sudjelovanjem u  projektu  preuzimaju aktivnu  ulogu u stvaranju boljih uvjeta za odrastanje i život djece u Africi.

Cilj projekta: Promicati humanitarni rad među učenicima naše škole i razvijati osjećaj solidarnosti s potrebitima u izgradnji boljeg i pravednijeg svijeta različitih kultura i civilizacija.

Sudjelovanjem u prikupljanju sredstava za djecu na području BURKINE FASO, djecu učimo koliko je obrazovanje važno za njihov život.

Pomažemo im da više cijene to što imaju - dobre i dostupne škole,  vrtiće, kvalitetne učitelje i odgajatelje te primjerene uvjete za učenje i igru. Razvijamo kod djece vrijednosti kao što su: uvažavanje različitosti, odgovornost, pravednosti i solidarnost. Potičemo njihov osjećaj pouzdanja u vlastite mogućnosti i ponosa zbog doprinosa stvaranju boljeg svijeta.

Realizacijom planiranih aktivnosti, u vidu edukativnih radionica na satima razrednog odjela, prodajom blagdanskih ukrasa i kolača, prikupljenim sredstvima tijekom studenog i prosinca omogućili smo:

• školovanje dvoje djece u jednoj godini (knjige, bilježnice, materijali, školske uniforme i trošak poučavanja)

• nabavku tri školske klupe

Mladi knjižničari i kreativni poduzetnici organizirali su i proveli dvije humanitarne akcije 29. studenog i 13. prosinca ispred Župne crkve u Feričancima.

Zahvaljujemo se svim učenicima, roditeljima, župniku, učiteljima i mještanima koji su podržali našu akciju.

Učenici  će,  aktivno  sudjelujući  u  predviđenim  aktivnostima,  jačati kompetencije komunikacije, upoznavat će i širiti znanja o socijalnim i građanskim pravima i dužnostima te osvještavanjem razvijati vlastitu kulturološku dimenziju.

Mirjana Bilić, pedagoginja škole- koordinator projekta

Sanela Grepo, voditelj skupine knjižničara