Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Autor: Anita Azenić, 31. 10. 2016.

U sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ naši su učenici osmih razreda 21. i 22. rujna 2016. posjetili Vukovar.

Cilj je ovoga projekta učiti učenike o vrijednostima Domovinskoga rata i Bitke za Vukovar.

Na početku ove dvodnevne terenske nastave smo posjetili Muzej vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar.

Nakon toga smo se vratili u prostore vojarne gdje smo poslušali predavanja Domovinski rat i Bitka za Vukovar. U popodnevnim smo satima razgledavali grad, a navečer je za sve učenike bio organiziran odlazak u disko.

Drugoga smo dana obilazili mjesta sjećanja vezanih za Domovinski rat; vukovarsku bolnicu, Memorijalno groblje, mjesto masovne grobnice na Ovčari kao i tenk na Trpinjskoj cesti.

Posjet gradu heroju završili smo sudjelovanjem u Školi mira i kvizom znanja.

Teško je opisati dojmove i osjećaje koji su se pojavljivali u nama, no naši su učenici ipak u nekoliko riječi iskazali kako su se osjećali.

„Po dolasku u Vukovar smo obišli Muzej vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar. Muzeji su bili zanimljivi, no nisu nas se dojmili u tolikoj mjeri kao što su nas potresla mjesta koja smo obišli sutradan. Najviše nas je potreslo razgledavanje bolnice. U bolničkim su sobama ljudi napravljeni od gipsa predočavali bolesnike u vrijeme rata. Također nas je potresla priča o ljudima koji su stradali na Ovčari te su nas se dojmile ploče koje su do ove masovne grobnice bile napravljene iz plemenitog razloga. One su značile prerano prekinute živote.“

Sara Mendroš, Lea Stipanović, Barbara Jukić i Antonela Sinković, 8. a

„Vukovar je mjesto sjećanja na mnoge poginule ljude u Domovinskom ratu. Kada smo ušli u grad heroja, vidjeli smo posljedice Domovinskog rata. Najviše nas je potresao prizor na Ovčari jer su se tamo dogodila masovna ubojstva. Svi ti ljudi koji su poginuli su nedužni, samo su branili svoju zemlju. Još uvijek tugujemo za onima koje smo izgubili.“

Tena Grekša, David Mikičić i Davor Divjanović, 8. a

„ (...) Drugi je dan bio naporan i potresan. Posjetili smo bolnicu, Ovčaru, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru i vodotoranj. Najviše nam je bila potresna bolnica. U bolnici smo vidjeli mjesto gdje je pala bomba „krmača“ pacijentu među noge, ali na svu sreću nije eksplodirala. Vidjeli smo i simulaciju kako je to bilo u bolnici za vrijeme rata.

Bilo nam je zabavno kada smo ulazili u tenkove i ostala vojna vozila.“

Samir Panić, Jan Hašpraj, Dario Divjanović i Leon Kopljar, 8. a

„Najviše nas je potresao dojam o bolnici. Čim smo ušli, voditeljica nam je predstavila videoprojekciju o ranjenicima u bolnici. Bilo je strašno gledati ljude kako umiru i pate u bolnici. Kada smo odgledali video, otišli smo razgledavati bolnicu. Tijekom razgledavanja bolnice vidjeli smo na stropu rupu od bombe koja je pala pacijentu među noge.Vidjeli smo i krevete na kojima su ljudi umirali. Prošli smo kroz prostoriju okruženu zrcalima i slušali imena poginulih i nestalih osoba...“

Ljubica Zeba, Laura Katavić, Nikol Perković, 8. a

„Kada smo ušli u bolnicu, osjećali smo jezu, strah i puno tuge zbog svih poginulih. U kratkom smo videu doživjeli sve to sažeto iz rata. Išli smo na groblje; bilo je tužno gledati toliko bijelih križeva. Kada smo otišli na Ovčaru, bilo nam je jako žao zato što su tamo, gdje su bacali stoku, bacili i ljude koje su ubili. (...) Svi smo bili jako tužni zbog svih koji su dali život za Vukovar!“

Sara Kljajić, Matea Stipić, Jelena Lukačić i Tihana Stanković, 8. b

„Posjet bolnici bio je jako potresan. Na početku smo posjeta bolnici gledali film koji je govorio o Domovinskom ratu i bio je tužan. Nakon bolnice smo posjetili Ovčaru. Tamo nam je vodič govorio o tome kako su četnici streljali hrvatsko stanovništvo. Osjećali smo se tužno i ljutito. Dojmio nas se posjet vodotornju i vojarni. U podrumu vojarne smo vidjeli uznemirujuću repliku logora.“

Gloria Batrac, Diana Mitrović, Danijela Zlosa i Tena Delbijanko, 8. b

Pripremila: Anita Azenić