2021-02-20 11:28:57

Kako se zaštiti u svijetu Interneta i mobilnih telefona

Kratki vodič za roditelje i sve koji žele znati više u digitalnom dobu

 

Razvoj modernih tehnologija i pojava Interneta kao svakodnevnog medija, društvenih mreža i zanimljivih aplikacija koje su postale novi prostori za učenje, zabavu i druženje povećali su rizike koji izravno utječu na razvoj i odrastanje djece i mladih.

Nacionalno istraživanje provedeno u sklopu projekta „EU Kids Online 2020.“ provedeno u 19 europskih zemalja odnosilo se je na elektroničko nasilje, gledanje štetnog sadržaja na internetu, zlouporabu podataka, pretjeranu upotrebu interneta, seksting i upoznavanje nepoznatih osoba na internetu.

Gotovo svako treće dijete u dobi od 9 do 17 godina je komuniciralo na Internetu (Facebook, Youtube, Tik Tok, Instagram, Snapchet…)  s osobama koje nisu upoznale uživo.

 

 

Cyberbulling - elektroničko nasilje putem mobitela i društvenih mreža najčešći je oblik vršnjačkog nasilja putem interneta.

Brošura u prilogu namijenjena je roditeljima i njihovoj djeci u osnovnoj školi, rezultat je suradnje HAKOM-a, Centra za sigurniji Internet i Ministarstva znanosti i obrazovanja. Pozivam sve roditelje da  zajedno sa svojim djetetom prelistaju ovu edukativnu brošuru s praktičnim i korisnim savjetima o opasnostima i sigurnosti na internetu, zaštiti privatnosti i osobnih podataka, načinu ponašanja i odgovornoj uporabi društvenih mreža.

Pedagoginja škole: Mirjana Bilić

Brošura je dostupna na poveznici:

https://www.hakom.hr/UserDocsImages/2020/dokumenti/HAKOM-ova%20bro%C5%A1ura%20-%20Kako%20se%20za%C5%A1tititi%20u%20svijetu%20interneta%20i%20mobilnih%20telefona.pdf

 


Osnovna škola Vladimira Nazora Feričanci