Vjenčanice 20. stoljeća

Prema KURIKULUMU za nastavu likovne kulture ostvarili smo projekt "Vjenčanice 20. stoljeća" u sklopu nastavne jedinice za 8. razred - MODNI DIZAJN. Kroz istraživački rad i prikupljanje starih fotografija vjenčanica cilj je bio obuhvatiti razdoblje od 1950. do 2000. godine.

Iz prikupljenog fotografskog materijala vidljivo je kako se mijenjao izgled vjenčanica u pojedinim desetljećima.

U 50-im godinama 20. stoljeća vjenčanice su bile jednostavnih linija, dugih rukava, od prirodnih tkanina - pamuka i lana. Naglaska je stavljen na "šlajer" (veo) koji mladenka nosi na glavi, a izrađen je od prozračne nježne tkanine tila. Dužina šlajera je maksimalna, čak duža od vjenčanice, pa se često vuče po podu iza mladenke.

U 60-im godinama vidljiva je promjena u dužini vjenčanice, boja je i dalje bijela kao u 50-im, a haljina i šlajer su kraći.

U 70-im godinama mijenja se kvaliteta tkanine za izradu vjenčanice, pojavljuje se čipka i svila. Šlajer i dužina rukava se skraćuju. Slično je i u 80-im godinama.

Od 1990. do 2000. u našoj samostalnoj domovini Hrvatskoj mladenke postaju "manekenke". Modni dizajn postiže vrhunske kreacije u izradi vjenčanica od prirodne i sintetičke svile i čipke. Postiže potpunu slobodu u dužini rukava haljine i dužini šlajera.

U drugoj polovini 90-ih godina mladenke najčešće nose duge vjenčanice bogato ukrašene čipkom. S glave skoro potpuno nestaje "šlajer", a zamjenjuju ga tijara ili sitni cvjetni ukrasi u kosi.

U istraživačkom radu i prikupljanju starih fotografija vjenčanja u Feričancima, Beljevini, Donjoj Motičini i Valenovcu sudjelovali su:

• Mirta Krajpl 8.a
  • Mihaela Japundžić 8.a