Do snova i natrag

Čovjek jednu trećinu života prespava. Do dvanaeste godine treba devet do jedanaest sati, a odraslima 7 ili 8 sati sna dnevno. Najpogodnije vrijeme za odlazak na spavanje je između 21 i 22 sata. Ako tijekom dana osjetite umor i pospanost, dobro je odspavati do 30 minuta. Koliko je sna potrebno čovjeku ovisi o njegovim aktivnostima te težini posla koji obavlja. San je svima neophodan. Ako ga nema dovoljno, javljaju se različite pojave kao: glavobolja, loše raspoloženje, agresivnost, vrtoglavica, umor i slično.

Primjetili smo da su učenici naše škole često umorni na nastavi, osobito kada smo jutarnja smjena. Neispavani učenici teško se mogu koncentrirati na rad te postižu slabije rezultate. Mnogi učenici spavaju dovoljan broj sati, ali ne spavaju kvalitetno.

Potaknuti ovim pretpostavkama odlučili smo istražiti navike spavanja učenika 7. i 8. razreda. Istraživanje smo proveli tako da smo anketirali učenike. Anketu su osmislili i obradili učenici 8. razreda na izbornoj nastavi biologije.

Rezultati su sljedeći: