Lutke - proporcije ljudskog tijela

UVOD:

Lutke su vrlo popularne među djevojčicama. Katkad one sanjaju kako bi željele izgledati kao dugonoge mršavice i zaljubiti se u nekoga tko izgleda kao akcijski junak. No, jesu li te lutke modeli savršenih proporcija ili nestvarni? Kad bismo mogli uvećati te lutke, kako bi izgledale? Bi li mogli stajati? Hodati?

POTREBNI MATERIJALI: lutke, krojački metar, džepno računalo

POSTUPAK:

1. Izmjeri opseg zgloba ruke. (Tu ima vrlo malo masnoće stoga tu možemo dobiti najbolju približnu širinu tvojih kostiju)
  2. Izmjeri opseg zgloba ruke lutke.
  3. Izmjeri lutkinu: visinu, duljinu nogu (od poda do kuka), duljinu ruke, širinu ramena, opseg struka, opseg poprsja, opseg bokova, opseg nadlaktice, duljinu glave (od brade do tjemena), duljinu trupa, duljinu stopala
  4. Koristeći proporcije izračunaj mjere iz prethodnog koraka (3) za osobu koja bi bila uvećana kopija lutke s tvojom širinom kostiju.
  5. Izmjeri svoju: visinu, duljinu nogu (od poda do kuka), duljinu ruke, širinu ramena, opseg struka, opseg poprsja, opseg bokova, opseg nadlaktice, duljinu glave (od brade do tjemena), duljinu trupa, duljinu stopala
  6. Usporedi svoje dimenzije s dimenzijama uvećane lutke
  7. Kad bismo uvećali tvoju lutku, bi li bila zdrava, bi li mogla stajati, hodati?

MJERENJE:

Duljina stopala

2.5

ZAKLJUČAK:

Uvećana lutka ne bi izgledala kao normalno ljudsko biće. Ne bi mogla hodati niti stajati. Iako lutka izgleda kao savršena i idol je svim djevojčicama kao živa osoba ne bi mogla egzistirati.

Učenici osmih razreda koji pohađaju izbornu nastavu fizike i biologije

kod profesorica Karmele Smiljanić i Valentine Petković