Mjesec borbe protiv ovisnosti

Autor: Mirjana Bilić, 27. 11. 2016.

Preventivni projekt "Zdrav za 5"

Mjesec borbe protiv ovisnosti  u Republici Hrvatskoj obilježava se u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Svake godine obilježavanje se provodi s ciljem senzibiliziranja cjelokupne javnosti na ozbiljan problem današnjice -  problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti.

Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, Ministarstvo zdravlja Republike Hrvatske, Ministarstvo znanosti i obrazovanja te  Ministarstvo zaštite okoliša i prirode Republike Hrvatske u želji da zajednički djeluju na području prevencije ovisnosti te podizanja razine javnozdravstvene svijesti kod djece osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, započeli su sa provedbom zajedničkog projekta pod nazivom „Zdrav za 5“. Projekt obuhvaća područja zlouporabe i ovisnosti o alkoholu i opojnim drogama, kocki / igrama na sreću te zaštitu okoliša.

Osnovni ciljevi projekta su:

• aktivno mijenjanje stavova i štetnih životnih navika o ovisnosti kod djece i mladeži
  • aktivno mijenjanje stavova o nužnosti zaštiti okoliša i prirode;

• podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja;

• usvajanje zdravih stilova života

Očekivani ishodi:

• povećanje razine znanja o štetnosti sredstava ovisnosti po zdravlje(droge, alkohol, kocka)
  • potaknuti i razviti kod učenika vještine kritičkog razmišljanja, sposobnost prepoznavanja rizičnih situacija, podučiti ih o mogućnostima odabira te kako se oduprijeti vršnjačkom pritisku konzumiranja sredstva ovisnosti (posebice alkohola)

• usvajanje znanja o policijskim poslovima i primjeni policijskih ovlasti prema počiniteljima kažnjivih i prekršajnih radnji

• upoznavanje učenika sa kazneno-pravnim odredbama, odgovornošću te specifičnostima vezanim uz adolescentsku dob i odrastanje te problematiku ovisnosti

• izgraditi pravilan sustav vrijednosti i uvjerenja kako se oduprijeti sredstvima ovisnosti

Policijski službenik Odjela prevencije PU osječko – baranjske gospodin Robert Škorvaga održao je, u srijedu 23. studenog 2016., interaktivnu radionicu za učenike 8. razreda:

Projekt „ Zdrav za 5 “ – komponenta 1. Prevencija ovisnosti: „Štetne posljedice i zlouporaba alkohola s policijskog aspekta”

Tijekom interaktivnog predavanja učenici su vrlo aktivno sudjelovali u raspravi i stekli spoznaje o štetnosti i navikama konzumiranja alkohola:

• Alkohol je prvo sredstvo ovisnosti koje mladi probaju i s kojim se najčešće prvi put susretnu u obiteljskom okruženju gdje im alkohol nerijetko bude i ponuđen od strane roditelja ili nekog od rodbine.

• Prema raznim studijama, kritičnim razdobljem smatra se upravo razdoblje od kasnog djetinjstva u ranu adolescenciju odnosno razdoblje i prije 14-te godine.

• Statistički podaci koji govore o sve ranijem početku pijenja i prvih opijanja kod mladih vrlo su alarmantni te je važno za napomenuti da prema relevantnim istraživanjima, ukoliko tinejdžer pije prije nego napuni 15 godina, ima četiri puta veću vjerojatnost da razvije ovisnost o alkoholu i sedam puta veću vjerojatnost da će biti sudionik prometne nesreće.

• Prema rezultatima Europskog istraživanja o pušenju, pijenju alkohola, uporabi droga i rizičnim čimbenicima među učenicima( ESPAD,2011. godine)  mladi u Hrvatskoj su po pušenju cigareta i konzumiranju alkohola iznad europskog prosjeka.

Razloge pronalazimo u tome što se mlada osoba, ulaskom u pubertet susreće s unutarnjim promjenama, a njen razvoj temelji se na odnosu "okolina i ja"- javlja se sukob onog što mladi žele i onog što se od njih očekuje.

Eksperimentiranje s alkoholom potaknuto je radoznalošću, željom za dokazivanjem, pritiskom okoline, društva.

Najčešće su to pritisak vršnjaka, pritisak medija (reklamiranje u prvom redu piva kao glorificiranog napitka), druženje s vršnjacima koji piju i okupljanje kod kuće, na ulici, u parkovima, posjedovanje previše novca i velika kupovna moć kod nekih mladih, te bježanje od problema u školi ili u obitelji. U većini zemalja mladi žive u okolini gdje je alkohol dio svakodnevnog života. Piće se smatra prihvatljivim sredstvom postizanja ugode iako je u većini zemalja prodaja alkohola kao i konzumacija, zabranjena ispod određene dobi.

Put do ovisnosti uvijek počinje prigodnim konzumiranjem…… no problemi vezani uz alkohol počinju puno prije stvaranja ovisnosti….

NAŠE PORUKE SVIM UČENICIMA:

„NE drogi, NE alkoholu i NE igrama na sreću“

“Živi zdravo, budi zdrav jer čist okoliš je zdrava budućnost”

Pedagoginja škole: Mirjana Bilić