Novi preventivno-edukativni program "Vidi i klikni"

Autor: Mirjana Bilić, 13. 2. 2023.

HAK-i je u našoj školi, 24. siječnja, poučavao i uvježbavao  djecu  ponašanju  u prometu.

HAK je pokrenuo program u kojem se djecu od šest i sedam godina kroz praksu i igru educira o prometnoj sigurnosti i pravilima poput vezanja pojasa ili prelaska ceste.

Osnovni cilj inovativnog programa je naučiti djecu prepoznati i vidjeti opasnosti u prometu na putu od kuće do škole i natrag. Program obuhvaća niz situacija s kojima se djeca svakodnevno susreću na cestama, a u kojima je važno vidjeti i biti viđen.

Za realizaciju programa koristile su  se najsuvremenije metode – učenje kroz činjenje, rad, igru i osobno iskustvo – pokazivanjem i vježbanjem.

Program se odvijao uz pomoć didaktičkih pomagala, automobila na napuhavanje i električnog automobila kao kulise.

Obuhvaća vježbanje pravilnog korištenja nogostupa, uočavanje prometnih svjetala, propisno prelaženje ceste korištenjem pješačkog prijelaza, simulacija prelaska u situaciji kada nailazi automobil, vježbanje vizualnog kontakta i komunikacije s vozačem, upoznavanje s rizicima prelaska ceste između parkiranih automobila, propisno i pravilno sjedenje u automobilu, korištenje dječjih sjedalica i sigurnosnih pojaseva u automobilu.   Na kraju edukacije sva djeca dobila su na dar slikovnicu i  bojanku s dva tipa prometnih situacija – ispravnim i neispravnim ponašanjem. HVALA HAK-iu i  voditeljima edukacije ANDRIJANI I MLADENU.

Pedagoginja škole: Mirjana Bilić