Nacionalni program edukacije djece u području zaštite i spašavanja te opasnosti od mina - Područni ured civilne zaštite Osijek

Autor: Višnja Leko, 26. 4. 2024.

Oluje, požari, potresi, poplave, klizišta ... prijetnje su s kojima se suočava cijeli svijet pa i Hrvatska, nažalost nerijetko s ljudskim žrtvama i velikom materijalnom štetom.

Djelatnici Područnog ureda civilne zaštite Osijek održali su 16. travnja edukaciju za učenike 1. do 4. razreda u matičnoj školi Feričanci. Edukacija je provedena u suradnji s djelatnicima DVD Feričanci i PU Osječko - baranjskom.

Kroz animiranu prezentaciju učenici su upoznati s  jedinstvenim europskim brojem za hitne službe 112 i ulogom žurnih službi u slučaju požara, potresa, poplava i drugih nepogoda.

Učenici su aktivno sudjelovali i iznosili konkretne primjere iz svog okruženja te saznali kako pravilno reagirati za vrijeme potresa, požara, poplave  te opasnosti od mina.

Edukacijama  učenika iz područja civilne zaštite podiže se  razina svijesti, čime se djeca štite od neposredne opasnosti, stvara im se osjećaj odgovornosti i sigurnosti te se smanjuju rizici od ozljeda ili smrti.

Educiranjem o opasnosti od mina djeca će u slučaju pronalaska znati kako postupiti te kojoj se nadležnoj službi obratiti.

Djelatnik civilne zaštite Tomislav Martinović, vatrogasac Toni Balajić  i policijski  službenik Jerko Bešlić bili su zasuti brojnim primjerima iz obiteljske svakodnevnice učenika.

Cilj ovakvih i sličnih edukacija je da se djeca od najranije dobi upoznaju sa sustavom civilne zaštite te da ih se potakne na promišljanje o ovim temama.

Pedagoginja škole: Mirjana Bilić