Ekskurzija učenika sedmih razreda

Autor: Višnja Leko, 29. 6. 2009.

Učenici sedmih razreda i njihovi razrednici krenuli su 16. lipnja na učeničku ekskurziju.

Ugodan i klimatiziran autobus potiče ugodno raspoloženje.

Dobro raspoloženi i veseli stižemo u Smiljan, pitomo seoce s nekoliko kuća i crkvom, rodno mjesto znanstvenika koji je svojim izumima zadužio svijet. Upoznajemo najvažnije pronalaske velikog Nikole Tesle, a potom ponovno Dalmatinom, cestom svih cesta, prema odredištu - Svetom Filipu i Jakovu.

Slijedi smještaj, opuštanje prije večere, kupanje. Poslije večere športski susreti: odbojka na pijesku i nogomet. Sutradan kupanje u mirnom i toplom moru, sunčanje, a poslije ručka nezaboravna vožnja brodom na otok Pašman.

Ovdje, na pješčanoj plaži, produžavamo odmor, sunčanje i kupanje, ali prvi put osjećamo da u moru ima živih bića, da nismo sami.

Malo nas je ožario jedan morski žarnjak pa je "liječnički konzilij" pružio utjehu onima što su ga nenamjerno pomilovali i sve je veselo završilo uz smijeh i vesele komentare kojih nikad nije nedostajalo.

Da vrijeme brzo leti i da će nam biti žao napustiti sunčanu Dalmaciju bilo je jasno već sljedeći dan. Osvanuo topao četvrtak, bez daška vjetra. Svi se osunčali, okupali, ručali i pripremili za posjet jednom od najljepših nacionalnih parkova u Republici Hrvatskoj - Nacionalnom parku Krka.

U parku su nas dočekala samo ugodna i nezaboravna iznenađenja: stotine slapova, virova, kaskada, a sve uz pjev ptica i žubor vode. Svaki se trenutak netko nečemu divio i ponešto ugledao: netko pastrve, netko zmiju, netko tek kupače ispod Skradinskog buka. Osvježeni sokom i ponekim sladoledom, popeli smo se uz 136 stepenica, koje su naši učenici zaista s radošću izbrojali, prošli pored prve elektrane u Europi, ušli u mlinicu u kojoj Krka okreće stoljetni kameni žrvanj, a u kamenom oboru stari dobri magarac veselo pozdravlja turiste.

Odlazimo u Šibenik, čekamo na red pred katedralom Svetog Jakova, a potom ulazimo u građevinu koju su tamo nekada davno gradili svjetski poznati majstori Juraj Dalmatinac i Nikola Firentinac. Njezina je posebnost u tome što je svaki njezin dio izgrađen od kamena s triju naših otoka, a poseban čar daje onaj brački.

Krasi je i posebna krstionica kakve nije ni u jednoj drugoj katedrali, a posebnost je njezina i to što su u njoj pokopani hrvatski biskupi čiji su sarkofazi vidno isklesani u bočnom i predoltarnom dijelu.

Povratak u Filip-Jakov, kratki odmor, kupanje, pa poslije večere u Biograd na Moru. Dva sata uživanja šetnicom uz more, osvježenje, odmor i ugodno druženje. I dok smo mi mirno uživali u druženju i ljepotama koje su nas stalno susretale, probudio nas iz ugodna sna veseli, suncem okupani petak. Cijeli smo dan pozdravljali sunce i more, a predvečer krenuli u Zadar, grad spomenika i bogate povijesti, grad kojega štiti veliki broj svetaca, a kojima njegovi stanovnici tijekom cijele godine odaju počast.

Zadar će nam ostati u neizbrisivom sjećanju. Divna večer, ugodna šetnja uz zadarske zidine, pa rivom do najljepših zvukova na Jadranu, do morskih orgulja. Napravi ih zadarski ing. Nikola Bašić da priskrbi Zadru nešto što svijet nema. Slušali smo te divne zvuke mora koje je muziciralo na svojim orguljama, najvećima na svijetu. Osjetili smo ponos što smo ovdje, što je to naše, hrvatsko. Tek nešto dalje od čarobnih zvukova mora - "Pozdrav Suncu", čarolija sučeve svjetlosti koju je osmislio isti onaj Zadranin što je Zadru i svima nama podario čarobne morske orgulje. Nakon razgledanja znamenitosti grada Zadra, među kojima nam je još spomenuti poznate rimske bunare i katedralu Svete Stošije, opštali smo se uz kupovanjem poklona onima koji će nas s radošću dočetati. Šetali, razgovarali, kupovali. Vrativši se s izleta, učenici i voditelji zajedno su se počastili kolačima, sokom i dobrim raspoloženjem. Malo pjesme, malo gledanja televizije, malo spavanja.

Jutro, 20. lipnja. Svi smo na okupu, kupujemo potrebne namirnice i napitke za ugodno i sito putovanje te uz prve kapljice kiše napuštamo Filip-Jakov, pomalo tužni što odlazimo, ali i veseli što ćemo doći kući, u Slavoniju koja nas radosno očekuje. Bilo je lijepo i nezaboravno.

Učenici i voditelji sedmih razreda.

Izvor: Milan Delić