Autor: Višnja Leko, 25. 3. 2010.

Ove se školske godine među učenicima naše škole proširila jedna nova "pošast" zvana facebook. Potaknuti činjenicom da učenici sve više vremena provode za faceom nego za knjigom, odlučili smo malo istražiti što je facebook, koliko je zapravo uzeo maha, tj. koliko se proširio među učenicima. Saznat ćemo i koliko im uzima slobodnoga vremena te što njihovi roditelji misle o tome.

Facebook: za i protiv

Facebook je vrlo popularan u današnje vrijeme. Kao internetski portal, nudi nam mnogo toga. Prije svega mislim na povezivanje te lakšu i bržu komunikaciju sa svim prijateljima, rođacima, poznanicima, a sada i učiteljima. Ne samo da nam omogućuje da budemo u stalnom kontaktu s ljudima koje poznajemo, već na taj način možemo doći i do bitnih informacija o tome što se događa u svijetu i državi, ali i u našoj neposrednoj okolini. Omogućuje nam da postanemo članovi raznih grupa, da sudjelujemo u različitim akcijama za pomoć drugima, da igramo razne igrice. Osim toga možemo svakodnevno nekoga razveseliti lijepom porukom.

Međutim, ne smijemo zanemariti i loše strane facebooka ili, kako mi mladi volimo reći, facea. Naime, putem facebooka često može doći do širenja dezinformacija i tračeva koji mogu štetiti drugima. Nije rijetkost da se putem facea širi nasilje i mržnja, što može imati ozbiljne posljedice. Česti su primjeri toga stavljanje nečije fotografije na face i pisanje neugodnih komentara o nekome. Također, ovaj internentenski portal, osim što može biti štetan za druge, može naštetiti i nama samima. Uzmemo li u obzir da se ovdje radi o virtualnom obliku komunikacije, ne čudi činjenica da često i djeca i odrasli postaju ovisni o takvom obliku komunkacije te na taj način mogu zanemariti odnose s ljudima koji su svakodnevno prisutni u njihovom životu kao i svoje  svakodnevne obveze.
Dakle, kao što vidimo, facebook je još jedan oblik komunikacije i zabave koji može biti vrlo koristan ako ga oprezno koristimo, pazeći pritom na svoje ponašanje kojim bi eventualno mogli ugroziti tuđe osjećaje.

Vedrana Paljević, 8. b

Proveli smo anketu među svim učenicima od petog do osmog razreda kako bismo saznali koliko učenika ima profil na facebooku i koliko mu vremena posvećuju. Saznali smo sljedeće podatke:

• 157 učenika ima profil na facebooku
  • 57 učenika nema profil na facebooku
  • 11 učenika ( 5. i 6. razred) provodi dnevno više od 4 sata na facebooku
  • 31 učenik ( 7. i 8. razred) provodi dnevno više od 5 sati na facebooku

5.a i 5.b raz.

(ukupno učenika: 45)

6.a i 6.b  raz.

(ukupno učenika: 50)

7.a i 7.b raz.

(ukupno učenika: 53)

8.a, 8.b i 8.c raz.

(ukupno učenika: 66)

Broj učenika koji imaju profil na facebooku

23

30

45

59

Broj učenika koji nemaju profil na facebooku

22

10

8

7

Broj učenika koji provedu na facebooku više od 4 sata dnevno

4

7

Broj učenika koji provedu na facebooku više od 5 sati dnevno

11

20

Nakon provedene ankete smo učenicima podijelili anketna pitanja za roditelje. Što smo doznali, najbolje ćemo prikazati pomoću tablice.

Za tablicu kliknite ovdje.

U anketi smo postavilii dva pitanja koja nismo mogli obraditi tablično. Na prvo pitanje, što misle o facebooku, roditelji su ponudili zaista zanimljive i raznolike odgovore. Neki ga smatraju potpunom glupošću, a neki misle da je prilično koristan.

Evo nekih odgovora:

„Mislim da facebook može biti koristan ako se koristi u razumnom vremenu i za pametne i korisne stvari.“
„Mislim da je dobar zbog toga što spaja ljude s prijateljima, radnim kolegama,  rodbinom itd.“
„Nemam neko pozitivno mišljenje. Mogla bih i bez njega.“
„Mislim da je zanimljiv, ovisno o sadržaju i o razlozima zbog kojih se njime koristimo mi, ali i drugi.“
„Mislim da je jako dobar i koristan ukoliko se postave neke granice, npr. s kime biti prijatelj, koliko vremena biti na faceu...“
„Ništa posebno, jedino što preko facebooka stupamo u kontakt s dalekom rodbinom.“
„Povezali smo se s osobama koje poznajemo, ali ih iz raznih razloga nismo dugo vidjeli. No, isto se tako s nama, a i s našim djetetom, pokušavaju povezati nepoznate osobe, a ima i neprimjerenog sadržaja za uzrast naše kćerke. Zato je uvijek netko u njenoj blizini kad se služi računalom...“
„Mislim da je vrlo dobra stvar! Djeci se treba objasniti da ne otvaraju nepoznate stvari te da ih ignoriraju jer ima svakakvih ljudi.“
„Mislim da bi ga trebale koristiti samo punoljetne osobe koje se mogu kontrolirati i odrediti granice korištenja. Trebalo bi se vrijeme koje djeca provedu na facebooku ograničiti na pola sata dnevno ili smisliti bilo što drugo da im zaokupi pažnju jer loše utječe na društveni razvoj osobe; nitko im ne treba za društvo osim facebooka.“

I na drugo su pitanje, znaju li koje su pozitivne, a koje negativne strane facebooka, roditelji dali zanimljive i slične odgovore:

Pozitivne:
„Mogu biti stalno u kontaktu s prijateljima.“
„Pozitivno je što možemo stupiti u kontakt s ljudima iz cijelog svijeta, igrati igrice, razmijenjivati slike... “
„Pozitivno je što smo više informirani.“
„Dopisivanje s prijateljima iz razreda, pomoć oko zadaće, druženje...“
„ Možemo se sresti s raznim običajima i kulturama, mnoštvo pozitivnog sadržaja za mlade...

Negativne:
„Moguća je zlouporaba jer svi vide slike djece, a danas na inetrnetu ima puno pedofila.“
„Sve što se stavi na facebook, ostaje trajno u njihovom vlasništvu. Lako se osnivaju grupe koje mogu maltretirati određenu osobu. Lažno predstavljanje, lažni dogovori za sastanak, nikad ne znaš tko je s druge strane!“
„Previše sjedenja za računalom, mogućnost lažnog predstavljanja...“
„Mnoštvo raznih neprimjerenih stranica za dječji uzrast.“
„Kontakt sa strancima loših namjera.“
„Djeca provode previše vremena u zatvorenome prostoru zbog facebooka.“

Izvor: Anita Azenić