Dani kruha u Motičini

Autor: Mirjana Bilić, Marina Falamić, 9. 11. 2010.

22. listopada naša je škola proslavila Dan zahvalnosti koji se slavi u mnogim zemljama svijeta. To je dan kada se podsjećamo koliko zahvalnost ima mjesta u našim životima i u našim srcima.

Ovaj je dan posvećen zahvaljivanju za plodove zemlje kojima je Bog obdario našu zemlju i omogućio nam da i sami sudjelujemo u njegovu stvaranju.
   Učenici i roditelji Osnovne škole Vladimira Nazora u Donjoj Motičini svoju su zahvalnost prema Bogu i čovjeku iskazali u pripremi raznih slastica od brašna, maka, lješnjaka, jabuka i drugih raznih plodova zemlje. Tako su se na našim stolovima našle kiflice, makovnjače, orahnjače, lepinje te masni kruh s paprikom i marmeladom.

Naši učenici pripremili su i program koji je upotpunio naš doživljaj. Predstavili su se s prigodnim recitacijama, pjesmicama te igrokazima, a osobito smo ponosni na dolazak našeg crkvenog zbora koji nas već dugi niz godina uveseljava svojim duhom.

Učenici su bili osobito ponosni na sudjelovanje Crkvenog zbora, koji broji oko tridesetak članova, jer su u zboru pjevale i  njihove bake i djedovi. Spoj životnog iskustva naših baka i radoznalih dječjih pogleda sigurna su garancija očuvanja  narodnih običaja. Učenici su bili obučeni u narodne nošnje, a stolove su krasili stolnjaci naših baka i prabaka koje su godinama vrijedno čuvale svoju tradiciju.

Roditelji, bake i djedovi naših učenika okupili su se u velikom broju te tako ovaj naš Dan zahvalnosti učinili još toplijim.
  Na samom kraju naš pater Igor Andrijević blagoslovio je naše plodove zemlje i podsjetio nas, još jednom, na mali dar koji možemo pružiti onome od koga nešto primamo.