BORBA PROTIV PODMUKLE BOLESTI -LEUKEMIJE

Autor: Višnja Leko, 20. 1. 2011.

Čuvajte svoje zdravlje jer je zdravlje ono najdragocjenije u životu

U siječnju 2010. godine iznenada je prekinuta nit vedrine, radosti i bezbrižnosti u životu naše učenice Tihane Ptiček. Uobičajene je životne brige Tihane i njezine obitelji zamijenila borba protiv podmukle bolesti -leukemije. Nakon prvotnoga šoka, Tihanina se obitelj uhvatila u koštac s bolešću.

Kako bismo što bolje shvatili što se to događa Tihani i njezinoj obitelji, odlučili smo Tihani i njezinoj majci postaviti nekoliko pitanja.

Osim obitelji, u ovu su se borbu uključilji mnogi ne bi li makar na taj način pomogli obitelji: škola je prikupljala dobrotvorne priloge, mladež Feričanaca je organizirala dobrotvorni koncert, odigrana je prijateljska nogometna utakmica, Župa Feričanci je darovala dobrotvorni prilog, a također su se prilozi prikupljali i po obližnjim selima. Pri ovim su akcijama ljudi bili vođeni samo jednom mišlju – pomoći Tihani da ozdravi!

• Kako se osjećaš?
    Tihana: „Osjećam se vrlo dobro."

• Kako se bolest odrazila na život vaše obitelji?
    Tihana: „Sada je sve solidno. Mama je sa mnom u Zagrebu, a tata je kod kuće s mlađom sestrom i starijim bratom. Mama i tata su odmah sve shvatili i reagirali kao što bi vjerojatno i svi odrasli ljudi, mlađa sestra to još ne razumije, a brat je to podnio na svoj način, čini se u redu.“

Majka: „Obitelj više nije na okupu kao prije, više ništa ne funkcionira kako treba i više ništa ne možemo planirati unaprijed jer svaka minuta može sve promijeniti.“

• Kako se nosite sa svim time?
    Tihana: „Podnijela sam to dobro zato što imam podršku obitelji i prijatelja.“

Majka: „Kako kada. Nekada je sve super i dobro, a nekada nalazi nisu baš najbolji pa tako ni mi ne budemo baš najbolje.“

• Tretiraju li te obitelj i okolina drugačije zbog bolesti?
    Tihana: „Pa... da! Ne radim nikakve poslove, samo se odmaram i fejsiram.“

• Nedostaju li ti (stara) škola, prijatelji i učitelji?
    Tihana: „Da, jako mi svi nedostaju zato što tamo nisam našla takve prijatelje i učitelje.“

• Jave li ti se prijatelji iz razreda?
    Tihana: „Neki se jave često, neki ponekad, a neki uopće ne.“

• Jesi li pronašla u Zagrebu prijatelje svojih godina?
    Tihana: „Jesam i oni su mi zasada zamijenili moje prijatelje ovdje, kod kuće.“

• Kako uobičajeno provodite svoje dane u Zagrebu? Što radite u slobodno vrijeme?
    Tihana: „Vrijeme provodim na računalu, gledajući televiziju, učeći... Imam dosta slobodnog vremena, a kad nisam u bolnici šećem Zrinjevcem i razgledavam grad.“

Majka: „Ja se ustajem rano ujutro i kuham Tihani doručak da može popiti prvu turu tableta. Nakon doručka sve spremamo i krećemo u bolnicu. Kada stignemo u bolnicu, idemo u hitni laboratorij. Tihana izvadi krv pa idemo na drugi odjel pokazati liječnicima nalaze prema kojima joj onda određuju terapiju. Zatim joj priključe infuziju, a poslije infuzije dobiva terapiju. Nakon terapije dobivamo lijekove i vraćamo se u stan. Kada dođemo, pripremamo si nešto za jelo. Nekada smijemo otići u šetnju parkom. Navečer Tihana bude na računalu ili gleda televiziju, a ja radim kućanske poslove koje ne stignem preko dana napraviti.“

• Kako je organizirana nastava u bolnici? Bi li nam htjela opisati jedan uobičajeni dan izvođenja nastave?
    Tihana: „Kada mogu učiti, onda učim. Inače učim prosječno dva predmeta na dan oko jedan normalan četrdesetpetominutni sat. Na nastavi razgovaramo, šalimo se, zabavljamo, ali i učimo.“

• Kako si se osjećala kada si se prvi put uključila u nastavu u bolnici?
    Tihana: „Sve se dogodilo brzo pa nisam stigla ni razmišljati o tome. Najprije smo se svi upoznali i onda krenuli učiti.“

• Je li ti bio problem prilagoditi se takvom obliku nastave?
    Tihana: „Nimalo, bilo mi je lijepo.“

• Razlikuju li se pristup učitelja i nastava u bolnici od redovne nastave?
    Tihana: „Da, razlikuju se jer tamo učitelji moraju brinuti o meni, moraju paziti na to je li mi dobro te mogu li u skladu s tim pohađati nastavu ili ne.“

• Kakvo je osoblje u bolnici, jesu li liječnici druželjubivi ili su više onako strogo poslovni?
    Tihana: „Liječnici su susretljivi i druželjubivi, a isto tako i ostalo osoblje.“

• Možemo li te uskoro očekivati u školi? U kojemu je stadiju tvoje liječenje sada?
    Tihana: „Sve ovisi o tome kakvi će biti nalazi. Moje je liječenje u zadnjem stadiju.“

• Što su te pitali tvoji prijatelji kada su te vidjeli nakon dugog vremena?
    Tihana: „Kada bi me sreli, većinom bi me pitali kako sam.“

• Što bi mogla poručiti svojim vršnjacima, prijateljima?
    Tihana: „Nemojte činiti sebi nažao i štetiti svome zdravlju. Čuvajte svoje zdravlje jer je zdravlje ono najdragocjenije u životu.“

• Imate li vi kakvu poruku za kraj?
    Majka: „Čuvajte svoje zdravlje, kao i svoje prijateljstvo. Pomažite drugim ljudima!“

Ivona Šipoš i Martina Svetec, 8. b

Izvor: Anita Azenić