Vulkanska erupcija u Feričancima

Autor: Višnja Leko, 23. 2. 2011.

U vrijeme kada Australiju pogađaju poplave i tropske oluje, a istočnu Aziju svakodnevni potresi, u Osnovnoj školi Vladimira Nazora u Feričancima dogodila se nesvakidašnja pojava – vulkanska erupcija, i to nekoliko njih.

Učenici petog razreda: Matea Miđić, Tina Mikičić, Mandica Zlosa, Vinko Boltadžija, Timotej Tomac, Karla Vrabac, Anamarija Delbijanko, Monika Jukić, Tonka Benić i učenica osmog razreda, Mirta Batrac, na dodatnoj su nastavi geografije dobili upute o izradi vlastitog vulkana.

Učenici su kod kuće sami izradili vulkane. Plastičnu su čašu (npr. jogurta) obložili zemljom, po mogućnosti glinom, koju je potom trebalo osušiti, zapeći, obojiti i postaviti na postolje.

U utorak,  1. veljače, učenici su u školu donijeli nekoliko lijepih vulkana različitih veličina. Na vulkanu, kojeg su izradile Monika Jukić i Tonka Benić, zajedno smo napravili pokus demonstracije vulkanske erupcije. U krater vulkana stavili smo plastičnu čašu, a u čašu koja se nalazila u vulkanu dodali smo 2-3 čajne žlice sode bikarbone (ili praška za pecivo). Trećinu čaše napunili smo vodom, u to umiješali nekoliko kapi deterdženta za pranje suđa i crvenu boju za kolače (koncentrat jagode ili višnje).  Nakon toga, u krater vulkana ulili smo oko decilitar octa, nakon čega su se naši vulkani probudili i započela je erupcija laganim izlijevanjem lave iz kratera vulkana.

Nakon što su se učenici na dodatnoj nastavi upoznali s izvođenjem pokusa vulkanske erupcije, na redovnom satu iz geografije, prilikom obrade gradiva o unutarnjim silama koje oblikuju reljef Zemlje, imali su priliku demonstrirati pokus pred svojim prijateljima u razredu. To su isti dan učinili u 5. a razredu, a sljedećeg dana u 5. b razredu. Njihovi su prijatelji iz razreda bili oduševljeni pokusom.

Iako su neki učenici očekivali i nadali se da će zbog provale vulkana nekoliko dana biti pošteđeni pohađanja nastave,  to se nije dogodilo.  Erupcija je bila polagana, nije bila eksplozivna, tako da se suprotno nekim očekivanjima, nakon pokusa,  nastava odvijala dalje svojim tokom.

Tomislav Bračun, prof.

Izvor: Tomislav Bračun