Vandalizam, alkohol i nasilje među mladima

Autor: Višnja Leko, 3. 3. 2013.

U školi je održano predavanje učenicima osmih razreda na temu "Vandalizam, alkohol i nasilje među mladima".

Potaknuti podacima da 70% mladih tijekom vikenda konzumira alkohol, da prva pijanstva kreću već u 14. godini života i da oko 90% mladih pije bambus ili pivo, smatrali smo potrebnim pozvati stručnjaka koji bi naše učenike upoznao s lošim posljedicama konzumiranja alkohola koje dovode do vandalizma, nasilja među mladima i na kraju alkoholizma.

Pozivu se odazvao djelatnik Odjela za prevenciju PU Osječko-baranjske gospodin Stjepan Prišč i upoznao nas s nekim odredbama Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira među kojima je najistaknutija odredba da će se novčanom kaznom kazniti svaka osoba koja maloljetniku mlađem od 16 godina dopusti konzumiranje alkohola.

Govorio je i o posljedicama do kojih dovodi konzumiranje alkohola kao što su: stradavanje u prometu, kriminal, siromaštvo, svađe i nasilje, bolesti, ovisnosti i razaranje obitelji.

Predavač je posebnu pozornost obratio na nasilje među mladima, načine kako ga prepoznati i spriječiti, gdje mladi izloženi nasilju mogu potražiti pomoć i, što je vrlo rašireno u današnje vrijeme, elektroničkom nasilju. Predavanje je bilo iznimno zanimljivo jer su u njemu izneseni podaci s našeg područja.

U završnom dijelu učenici su postavljali pitanja koja su najviše uključivala situacije iz svakodnevnog života i iskustva policajca i na kraju zahvalili gospodinu Prišču na zanimljivom predavanju.