OPASNOSTI KOJE NAS VREBAJU S INTERNETA

Autor: Višnja Leko, 6. 3. 2013.

U sklopu preventivnog projekta MUP-a Djeca i mladi u riziku društvenih mreža u našoj je školi 4. ožujka održano edukativno predavanje „SIGURNOST I ZAŠTITA DJECE NA INTERNETU“ na zajedničkom roditeljskom sastanku roditelja učenika 5. do 8. razreda. Predavanju su prisustvovali i učitelji.

Predavanje je održao djelatnik Odjela za prevenciju Policijske uprave Osječko-baranjske županije, gospodin Darko Čorković. Kroz zanimljivu prezentaciju, ali i stvarne primjere iz života s kojima se policija gotovo svakodnevno susreće, roditelji su se upoznali s opasnostima s kojima se kroz facebook, ali i druge društvene mreže, mogu susresti njihova djeca. Gospodin Čorković je također upozorio roditelje da bi trebali provjeriti jesu li podatci na profilima njihove djece primjereno zaštićeni te kontrolirati s kime je dijete preko mreže u kontaktu jer se nerijetko događa da dijete bude u kontaktu s osobom koja se lažno predstavlja kako bi došla do određenih podataka o djetetu, obitelji; do slika nepoćudnog sadržaja koje će potom koristiti u razne nezakonite i opasne svrhe, itd.

Roditelji su također upozoreni i na nove zakone koji su na snazi od ove godine te ih se podsjetilo da u pravilima facebooka stoji da dijete treba imati 13 godina da bi imalo otvoren profil, a poučeni su i što treba učiniti u slučaju bilo kakvog zlostavljanja preko mreže ili „provaljivanja“ u profile.
Nadamo se da će ovo zanimljivo i poučno predavanje pomoći svima nama da se u budućnosti (više) ne susretnemo s bilo kojom opasnošću koju nam donose moderna čuda tehnologije.
Zahvaljujemo gospodinu Čorkoviću na trudu i vremenu koje je izdvojio za nas kao i na korisnim i poučnim savjetima.

Napisala: prof. Anita Azenić