Terenska nastava – Osijek 15. listopada 2013.

Autor: Blanka Marković, 5. 12. 2013.

Naša škola ima  dugogodišnju suradnju sa dječjim kazalištem Branka Mihaljevića u Osijeku, te su nam i ove godine rano ponudili svoj raspored, odmah na početku školske godine.

Nije  lako odabrati predstavu u bogatoj ponudi koju smo dobili, te su se učiteljice razredne nastave odlučile za predstavu Čudnovate zgode šegrta Hlapića.  Učenici su obavijest o odlasku u kazalište s oduševljenjem primili.

Kako bismo iskoristili lijepo jesensko vrijeme organizirali smo  obilazak središta grada,  upoznavanje našeg županijskog središta - Osijeka i posjet Zoološkom vrtu. Ovaj posjet Zoo vrtu bile su nagrade našim učenicima koje su za njih osvojile njihove učiteljice Marija Gregurić i Blanka Marković svojim sudjelovanjem i radom na  Stučnim županijskim skupovima učitelja razredne nastave.

Planirani sadržaji bili su bogati i zanimljivi, a provedba  aktivnosti na  oduševiljenje svih naših učenika.

Učenici 3. i 4. razreda krenuli su tog  jutra 15. listopada 2013,  autobusom iz Feričanaca i naravno „pokupili „ svoje prijatelje u Donjoj Motičini i Seoni te u pratnji  učiteljica  Marije Gregurić, Mirjane Puhanić, Blanke Marković i Ivanke Rosković družili se i zabavljali već u autobusu.

U Zoološkom vrtu  Osijek dočekala nas je naša domaćica Tihana Škugor.  Brzo je odlučeno da će nastavu u zoološkom vrtu prvo imati treći razred, dok će četvrtaši otići upoznati središte  grada, a kasnije ćemo se zamijeniti.

Učenici trećih razreda samo su na trenutak nesretno gledali misleći kako će se stariji prijatelji voziti kompom preko Drave, a oni sada moraju raditi. No, to je trajalo kratko, jer sam uvod upoznavanja zoološkog vrta kroz kratku prezentaciju bio je zanimljiv i potaknuo brojna pitanja učenika i zanimljive odgovore naše  domaćice te velika očekivanja učenika.

Po izlasku iz učionice učenici su dobili plan prostora i nastambi u zoo vrtu,  listić sa zadacima i krenuli smo u „Potragu za basnom“.
Domišljata domaćica Tihana spretno je skrila basne, ali znatiželjni učenici još su ih spretnije i s većim oduševljenjem pronalazili.

Čitali smo i analizirali basne, učili i objašnjavali pouke, koristili znamje o usoredbama, čitalačke vještine, služili se planom, zapjevali, skladali, razgovarali..... što sve nismo radili,  tako da je vrijeme proletilo, a na kraju smo crtali stripove o basnama koje smo pronašli i životinjama kje smo upoznali.

Vožnja kompom trajala je kratko, ali uzbuđenje je bilo veliko. Kratko smo prošetali dijelom Retfale, pored Rokove crkve do glavnog trga i Županijskom ulicom razgledali nama značajne kulturne, vjerske i upravne zgrade našeg zavičajnog središta. Mnogi su prepoznali zgradu HNK, Crkvu sv. Petra i Pavla, ....    Na trgu smo uočili gdje se nalaze Radio Osijek, Hotel Central prošli pothodnikom, pa sve do Petra Pana poznate slastičarnice gdje smo se osvježili i osladili.

Lagano smo odšetali do dječjeg igrališta u blizini Drave i Zimske luke gdje smo dočekali naše prijatelje četvrtaše te se svi uputili u kazalište.

Četvrtaši su oduševljeno pričali što su sve vidjeli u Zoo vrtu i kako im je vrijeme proletjelo.

Odmah po dolasku u Dječje kazalište Branka Mihaljevića pridružili su nam se i učenici prvih i drugih razreda s kojima smo zajedno gledali predstavu.

Za vrijeme predstave gotovo da smo prestali disati koliko je bilo zanimljivo, samo bi se povremeno oglasio buran smijeh, jer su glumci potpuno premašili sva naša očekivanja.

Vožnja kući prošla je brzo,  nismo stigli izmijeniti svoja zapažanja i svi  jedva čekamo ješ jedan ovakav dan na terenskoj nastavi.

Nakon nekoliko dana Hlapić se ponovo vratio k nama i to kroz obradu lektire.

Sada je svima bilo lako uzeti knjigu i pročitati je što brže. Uslijedili su mnogi razgovori.

Radili smo radionicu u kojoj smo čitali, razgovarali, glumili, ponešto zaključili i zabilježili, još se i likovno izrazili.

Bilo je lijepo ovakvo  druženje sa knjigom, likovima i spisateljicom I. B. Mažuranić čija  nas djela oduševljavaju već stotinu godina. Jedva čekamo zajednički pogledati novi igrani film Čudnovate zgode šegrta Hlapića koji se počeo prikazivati u našim kinima.

Pripremila učiteljica 3. razreda B. Marković