Projekt „Ne e-nasilju“

Autor: Mirjana Bilić, 27. 4. 2015.

Projekt „Ne e-nasilju“ usmjeren je  na prevenciju elektroničkog vršnjačkog nasilja među djecom i mladima.

Računala i pametni telefoni dio su naše svakodnevice, ali i svakodnevice djece i mladih.

Na temelju istraživanja koje je Filozofski fakultet Osijek proveo na području Slavonije, utvrđeno je da je 2012. godine 24,9% učenika srednje škole doživjelo nasilje preko interneta, a 27,7% je počinilo nasilje preko Interneta, dok je 2013. 17,7% doživjelo, a 16,5% počinilo nasilje preko interneta.

Korištenje interneta zadnjih nekoliko godina ekspanzivno raste i sa sobom nosi mnoge prednosti,  nove  izazove ali  i neželjene posljedice.

Glavne prednosti korištenja interneta su:

• veća  dostupnost  informacija i znanja,

• olakšana  i brža  komunikacija sa sugovornicima koji su prostorno udaljeni,

• razvoj informatičkih znanja i vještina …

Kao i svaka tehnologija, osim prednosti, ima i svojih nedostataka:

• provodimo na internetu puno više vremena nego što smo planirali,

• ovisnost o računalnim igricama  / internetu - što u nekim slučajevima ometa i svakodnevno funkcioniranje

• vršnjačko nasilje preko interneta kroz manipulaciju ili narušavanje odnosa s drugima, i to preko mobitela ili interneta

• sve je veći broj mladih koji postaju žrtve nasilja preko interneta od strane vršnjaka, ali i odraslih osoba.

Preventivni program „ Ne e-nasilju“  provodi se kod učenika viših razreda osnovnih škola i srednjih škola, a rezultat je suradnje stručnih suradnika i nastavnika osnovnih i srednjih škola, psihologa s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Osijeku i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka.

Naša škola uključena je u Projekt Ne e- nasilju u kojem sudjeluju učenici petog, šestog i sedmog razreda i njihovi roditelji. Radionice za učenike se održavaju na satu razredne zajednice.

Roditelji su uključeni u dvije radionice, prvu na početku provedbe projekta, i drugu, po završetku provedbe projekta. Projekt će se realizirati tijekom travnja i svibnja.

Preventivnim  programom i radom s učenicima na četiri radionice realizirati će se određeni ciljevi:

1. osvijestiti prednosti i rizike korištenja interneta te pozitivne i potencijalne negativne posljedice vlastitog ponašanja na internetu

2. prepoznati i razumjeti  rizična ponašanja na internetu i e-nasilje

3. primjenjivati  pravila o sigurnom ponašanju na internetu

4. organizirati aktivnosti u školi i lokalnoj zajednici u svrhu promicanja sigurnih ponašanja na internetu.

Cilj istraživanja je ispitati ponašanje djece i mladih na internetu i provjeriti koliko su kvalitetne  radionice za prevenciju e-nasilja kroz kvantitativnu i kvalitativnu evaluaciju programa.

Radionice će voditi pedagoginja škole.

Radujemo se zajedničkim susretima!

Ugovorno tijelo koje financira provedbu projekta  je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta.

Pedagoginja škole: Mirjana Bilić