Terenska nastava - građanski odgoj

Autor: Blanka Marković, 25. 6. 2015.

Na imanju OPG Major u Bankovcima

27.  travnja  2015,  bili smo  na Obiteljskom poljoprivrednom imanju Major u Bankovcima.

Ovaj posjet  planiramo još od početka školske godine kako smo i naveli u našem Kurikulumu.

Naša uvijek nasmijana teta Ana, Dominikova mama, došla je po nas u školu i svi smo zajedno krenuli u pratnji još nekoliko roditelja i učiteljice.

Prije nego li smo krenuli na posao i upoznavanje   imanja dočekale su nas tople kiflice raznih okusa,  izvrsni sendviči, kulen i ostale domaće delicije. Uz tetu Anu dočekao nas je njezin otac ,  Josip Major koji je vlasnik imanja i nositelj OPG Major. Bili su tu i njegovi roditelji,  Dominikovi  pradjed i prabaka začetnici  ovog  velikog  gospodarstva.

Danas su na gospodarstvu zaposleni i  složno obavljaju  poslove svi članovi obitelji, tri generacije, a pomalo i četvrta, jer Dominik i brat David vole biti na gospodarstvu i pomagati.  Svatko od njih uredno obavlja svoj dio posla i izvrsno međusobno surađuju.

Obrađuju 200 hektara poljoprivrednih površina gdje uzgajaju sve vrste žitarica, industrijsko i posebno  krmno bilje potrebno za silažu i ishranu stoke.  Na farmi je najveći broj goveda, a uzgajaju se i ovce.  Pradjed Josip svakodnevno odvodi većinu ovaca na ispašu, na pašnjake koji su dio gospodarstva u samoj blizini farme.  Tovna janjad radi bržeg uzgoja ostaju na farmi gdje se hrani sijenom i kvalitetnom silažom.

Teta Ana i njena starija sestra brinu o muznim kravama, koje dnevno daju oko tisuću petsto  litara mlijeka. Mlijeko se cisternama otprema u mljekaru, a svakodnevno se uzimaju uzorci.   Uzgajaju se još i rasplodne krave ,  junice i bikovi, tovna junad, bikovi i telad.  U tom poslu su uključeni i  svi muški članovi obitelji, Dominikov  tata, tetak, ujak….

Najveća ljubav i strast njihovog gospodarstva  su konji.  Ova se ljubav nasljeđuje s generacije na generaciju.  Konje nam je pokazala Tena, tete Anina sestra,  koja je učenica drugog razreda poljoprivredne škole. Ona o konjima sve zna, kao da je završila fakultet i doktorirala na temi „Pasmine konja„. Tena  je uz konje odrasla,  sa dvije i po godine  već  dobila svog prvog ponija.  Pokazala nam je mnoge medalje, osvojene pehare, zahvalnice sa raznih natjecanja i izložbi.

Tena nam je dozvolila da zajašemo njenu kobilu. Na farmi živi i osam pasa, a i oni svaki znaju svoj zadatak.

Zahvaljujemo našim domaćinima, teti Ani i svim članovima obitelji Major.

4.razred i učiteljica Blanka Marković