Županijski skup učitelja razredne nastave

Autor: Marlena Šahinović, 8. 3. 2019.

Županijsko stručno vijeće učitelja razredne nastave održano je 20. veljače 2019. u OŠ V. Nazora u Feričancima. Tema skupa je bila kulturna baština našeg zavičaja. Skup je započeo tematskom izložbom u holu škole. Oblikovanje na papiru i prostoru,  fotografije iz povijesti te stare razglednice dočarale su povijest Feričanaca, sa željom da se povijest sela ne zaboravi.

Uvodno predavanje održale su učiteljice Marlena Šahinović i Kristina Bilić. U svom su izlaganju ispričale bogatu povijest života u ovom kraju od prvih naselja prije sedam tisuća godina p.k  (dokazano arheološkim istraživanjem 2015. godine), prvog spomena imena sela u trinaestom stoljeću, oslobođenju od turke vlasti, osnivanje župe i pučke škole 1787 godine pa do pojave i razvoja niza različitih  obrta.  Mnoge su obitelji ostavile trag u razvoju sela, ali jedna od istaknutijih je obitelj Mihalović. Njihova kurija, devastirana kroz ne tako daleku povijest,  počinje se obnavljati  i nadamo se da će dobiti sjaj i ulogu kakvu i zaslužuje. Učiteljica Kristina Bilić opisala je i  tradicijske igre našeg  zavičaja te istaknula sudjelovanje naše škole u međunarodnom projektu na tu temu.

U organizaciji učiteljica  Marije Gregurić i Sunčane Šalek obišli smo crkvu i stari podrum. U crkvi je feričančki župnik Vicko Obradović govorio o povijesti župe, crkvi Duha Svetoga i istaknutim župnicima, a učiteljica Sunšana Šalek svirala na daleko poznatim orguljama.

Tijekom posjeta starom podrumu, u ugodnom okruženju i prijemu, o vinogradima, podrumarstvu i želji za što boljom kvalitetom vina  koja će biti priznata u svijetu, govorila je Jennete Šimić. Pokazala je  sorte vina na koje su osobito ponosni te istaknula njihovu želju za većom promocijom frankovke po kojoj je naš kraj i poznat.