VALENTINOVO

Autor: Blanka Marković, 11. 3. 2019.

Dan svetog Valentina, Dan zaljubljenih, dan koji volimo i kojem se radujemo.

Mi volimo Dan svetog Valentina i rado ga pjesmom, igrom, plesom, recitacijama i na mnoge druge načine obilježimo.

Iz  mnogih legendi o svetom Valentinu izdvajamo :

„Sveti Valentin Živio je u 3. st, bio je svećenik u Rimu, odlikovao se mudrošću i krijeposnim životom. Uživao je veliki ugled kod kršćana i ostalih. Tadašnji car naedio je da se vojnici ne smiju ženiti kako im obitelj ne bi odvraćala pažnju u borbi. Svećenik Valentin je  zaljubljene parove krišom ženio, jer je vjerovao u snagu ljubavi i obitelji.

Car je pozvao Valentina k sebi i tražio je da se Valentin odrekne Krista i svoje vjere, što je Valentin odbio. Zatvorili su ga, osudili na smrt, mučili i pogubili.“

Mi cijenimo i dajemo ljubav pa zato naši učenici i učiteljice (Marija Gregurić, Sunčana Šalek, Marlena Šahinović i Blanka Marković) uz podršku pedagoginje škole svake godine osmisle i organiziraju program i druženje.

Nakon kratkog uvoda voditelji, Ema Todorović i Marko Knežević učenici 4. r., pozvali su svoje prijatelje od prvog do četvrtog razeda da se predstave i uljepšaju taj dan.

Prvoškolci su nam pričom i pjesmom ispričali svašta o neobičnom zagrljaju, đačkoj ljubavi kao i ljubavi na prvi pogled.

Drugi razred iako malobrojan puno toga su nam povjerili, a posebno o Dininoj glavobolji, pa kako se zbog ljubavi vene i naravno što sve vole pjesmom su rekli.

U trećem su razredu već pravi znalci, o ljubavi govore otvoreno i bez strah. U pisanju su si dali maha. Tko će lijevo, a tko desno pokazali su plesom. Rekli su nam kako se pravi red u glavi i tko je, a tko nije, magarac pravi.

Četvrtaši svoje tajne malko skriju, al´  simpatiji veselo se smiju.  Znaju oni tko se u koga zaljubio i kakvi se zaljubljuju dječaci? Je li u ljubavi kao u bajci????  Tko se prvom izlasku nada, skoro su nam otkrili tada.

Sve smo na kraju začinili plesom s balonima, a pobjednike nagradili sitnicom i slatkim bombonima.

Blanka Marković