Obavijest roditeljima o vremenu održavanja vježbe

Autor: Mirjana Bilić, 3. 4. 2019.

IZVOĐENJE VJEŽBE EVAKUACIJE I SPAŠAVANJA  „POŽAR 2019“

Vježba će se održati  12. travnja 2019. u zgradi OŠ Vladimira Nazora,Trg M. Gupca 9, Feričanci.

Početak vježbe: 11,30 sati.

Predviđeno trajanje vježbe je 40 minuta, a odvija se u realnom vremenu.

NAMJENA I CILJ VJEŽBE:

Cilj vježbe je praktična provjera Plana evakuacije i spašavanja u slučaju izvanrednog događaja u OŠ Vladimira Nazora u Feričancima, kako je i predviđeno navedenim Planom.

Pojam evakuacije podrazumijeva unaprijed utvrđeni način napuštanja ugroženih prostorija i prostora, prije nego što nastupi opasnost za život ili zdravlje učenika, učitelja, zaposlenika, posjetitelja i drugih osoba koje se zateknu u ugroženim prostorijama i prostorima za vrijeme izvanrednog događaja.

Spašavanje podrazumijeva provođenje radnji kojima se učenicima, učiteljima, odgajateljima, zaposlenicima, posjetiteljima i drugim osobama zatečenim u ugroženim prostorijama i prostorima pruža pomoć u napuštanju tih prostora, pošto ih iznenadnim događajem ne mogu napustiti same, a da pri tome ne dovedu u opasnost svoj život.

Osim osposobljenosti radnika i korisnika škole za postupanje u izvanrednim situacijama te valjanosti predviđenih pravaca evakuacije, promatrat će se i postupak intervencije žurnih službi te eventualna potreba mijenjanja Plana evakuacije i spašavanja kako bi postao još operativniji.

Zadaća vježbe je poučiti učenike kako postupati prilikom nastanka iznenadnog događaja što uključuje:

• način izlaska iz učionica
  • provođenje uputa voditelja evakuacije
  • slijeđenje uputa drugih osoba koji sudjeluju u provedbi evakuacije
  • naučiti kretati se evakuacijskim putovima u skupinama
  • prepoznavanje i služenje oznakama koje pokazuju smjer kretanja prilikom evakuacije
  • uvježbati učenike da sigurno izađu iz ugroženog prostora u siguran prostor

Nastavno i nenastavno osoblje naučit će:

• kako upravljati učenicima u izvanrednim situacijama koje dovode do stresa i panike
  • kako postupiti prilikom nastanka panike kod jednog ili više učenika
  • kako postupiti i evakuirati ozlijeđene iz ugroženog prostora i kada istima treba pružiti prvu pomoć  napuštanja ugroženog prostora
  • uvježbati korištenje vatrogasnih sredstava za gašenje požara u intenzitetu pojačanog stresa i panike

Vježba evakuacije i spašavanja se organizira sukladno Planu evakuacije i spašavanja u slučaju izvanrednog događaja u OŠ Vladimira Nazora u Feričancima. Vježba će se provesti u suradnji s DVD Feričanci,  MUP PP Našice i PUCZ OSIJEK.

Odluku o izvođenju vježbe donio je ravnatelj škole  Marko Knežević.

Pedagoginja škole: Mirjana Bilić