Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Autor: Sabina Mihaljčević, 12. 4. 2019.

Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ uvrstio je i našu školu u provedbu pilot-projekta terenske nastave u Vukovaru učenika osmih razreda iz cijele Republike Hrvatske. Naši su osmaši posjetili Vukovar 5. travnja 2019. u pratnji njihovih razrednika Vlade Cveka (8.b) i Sabine Mihaljčević (8.a).

Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske.

Tijekom terenske nastave u Vukovaru učenici su učili o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutome ratu. Nakon uspostavljanja teorijskog okvira, učenici su posjetili memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara gdje su se kroz predavanja vodiča učenici uveli u događaje koji su se ondje odigrali ratne 1991. godine. Uz memorijalnu povijest vezanu za Domovinski rat, učenici se se kroz fakultativne aktivnosti mogli upoznati i s povijesnom i kulturnom baštinom grada Vukovara.

Terenska nastava u Vukovaru završila je Školom mira, predavanjem čiji je cilj bio da učenici odnesu svojim domovima poruke mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost te kvizom znanja za učenike. Naši su osmaši (Stipe Bužonja i Marko Bijuklić) pokazali izvrsno znanje i osvojili treće mjesto. Sve pohvale idu našim učenicima i organizatorima ove terenske nastave.