Održana vježba evakuacije i spašavanja „ Požar 2019.“

Autor: Mirjana Bilić, 17. 5. 2019.

U petak, 12. travnja, u Osnovnoj školi Vladimira Nazora u Feričancima je provedena vježba evakuacije i spašavanja učenika i djelatnika škole pod nazivom “Požar 2019.”

Cilj vježbe bila je praktična provjera Plana evakuacije i spašavanja u slučaju izvanrednog događaja. Tema vježbe je gašenje požara unutar objekta škole te evakuacija učenika i djelatnika škole.

Osim osposobljenosti djelatnika škole za postupanje u izvanrednim situacijama te valjanosti predviđenih pravaca evakuacije, promatrao se i postupak intervencije žurnih službi.

Sudionici vježbe bili su pripadnici: DVD-a Feričanci, Policijske postaje Našice i Županijskog centra 112 Osijek.
Područni ured civilne zaštite Osijek pružio nam je stručnu pomoć prilikom izrade elaborata i koordinacije sa sudionicima oko pripreme vježbe. Posebno se zahvaljujemo njihovoj djelatnici Zori Dragun – Šmital na pruženoj stručnoj pomoći pri pripremi i organizaciji provedbe vježbe.

Vježba je započela simulacijom nastanka požara. Požar je izbio u učionici tehničke kulture u 11,30 sati. Do požara je došlo zbog zapaljenja projektora. Vatra je zahvatila  radne materijale koji su stajali na katedri, a potom se proširila i na ostale dijelove inventara učionice.

Ravnatelj škole upućuje poziv na 112 i obavještava ih o nastalom događaju, te je u 11,35 sati naložio potpunu evakuaciju učenika i osoblja. Do dolaska vatrogasaca, svi učenici su u pratnji nastavnika napustili školsku zgradu kroz tri predviđena izlaza iz objekta.

Jedan učenik, uslijed naguravanja na stepeništu, zadobio je lakše ozljede uganuća noge i ogrebotinu na ruci. Nastavno osoblje na zbornom mjestu pruža prvu pomoć stradalom učeniku. Poštujući plan evakuacije i spašavanja, sve osobe koje su se zatekle u zgradi napustile su školu.

Nakon provedene evakuacije i dolaska evakuiranih učenika i zaposlenika škole na Planom utvrđeno zborno mjesto obavlja se prozivka i utvrđuje brojno stanje. Prozivkom je utvrđeno kako nedostaju dva učenika 4. razreda. Pod budnim okom dozapovjednika DVD Feričanci Milana Sinkovića  počinje istovremeno intervencija gašenja požara i potraga za učenicima koji nisu evakuirani iz škole. Brzom intervencijom vatrogasaca DVD Feričanci pronađena su u dječjem toaletu i spašena dva neevakuirana učenika. Jedan od učenika, koji je spašen, se je pokliznuo u toaletu i ozlijedio rame prilikom pada. Nastavno osoblje pružilo je  prvu pomoć ozlijeđenom učeniku.

Požar je ubrzo lokaliziran i potpuno ugašen u 11,55 sati. Vježba je trajala oko 40 minuta. U vježbi evakuacije je sudjelovao 178 učenika i 25 djelatnika škole, te 14 djelatnika žurnih službi.

Sudionici vježbe:

NOSITELJ VJEŽBE

OŠ Vladimira Nazora Feričanci

Odgovorna osoba:

ravnatelj Marko Knežević, prof.

SUDIONICI  U IZVOĐENJU VJEŽBE

3

UKUPNO SUDIONIKA :

217

Nakon provedene vježbe održana je analiza vježbe s ocjenom uspješnosti i prijedlozima za poboljšanje sigurnosti učenika i djelatnika škole. Zaključak: vrlo dobro i uspješno odrađena vježba evakuacije i spašavanja.

Prema planu evakuacije učenici su u najkraćem mogućem vremenu napustili učionice i školu te se našli na mjestu okupljanja prema planu evakuacije. Sve osobe evakuirane su u vremenu od 2 minute. Posebno ističemo korektno ponašanje svih učenika i djelatnika škole za vrijeme evakuacije, organiziranost i pokazanu uvježbanost  te koordiniranost  svih sudionika prema predviđenom Planu evakuacije i spašavanja.

Svakako, treba istaknuti stručnu osposobljenost, maksimalnu organiziranost, predanost i brzu intervenciju  DVD Feričanci. Zahvaljujemo se našim vatrogascima DVD-a Feričanci koji su u najkraćem mogućem roku stigli u školu, pronašli i spasili učenike koji su ostali u školi te ugasili požar.

Pohvaljujemo sve učenike i djelatnike škole koji su sudjelovali u pokaznoj vježbi „Požar 2019.“

Pedagoginja škole: Mirjana Bilić, koordinator aktivnosti