Putovima Domovinskog rata u Karlovcu

Autor: Sabina Mihaljčević, 27. 5. 2019.

Učenici osmih razreda su u sklopu pilot-projekta „Posjet učenika osmih razreda Karlovcu“ posjetili Karlovac kao jedno od važnijih strateških mjesta za obranu Hrvatske u Domovinskom ratu, u pratnji profesora Geografije Tomislava Bračuna i razrednice 8.a Sabine Mihaljčević.

Kroz predavanja su učenici mogli pobliže doživjeti i shvatiti koliko je bila važna uloga hrvatskih branitelja u obrani Karlovca i karlovačke okolice. Pregled povijesnih zbivanja od prapovijesti, nastanka grada Karlovca pa sve do Domovinskog rata pružio je učenicima perspektivu događanja koja su opravdala hrabrost i požrtvovnost ljudi na tom području tijekom Domovinskog rata.

Posjetili smo Karlovačku zvijezdu (stari grad) i Gradski muzej Karlovac u kojem smo dobili uvid o nastanku grada Karlovca kao i o njegovoj prapovijesnoj i antičkoj baštini.

Vojni kompleks Turanj omogućio nam je pregled lokacije, vrste vozila i zrakoplove koji su bili u upotrebi tijekom obrane Karlovca i karlovačke okolice.

Također smo posjetili i prvi dio Aleje hrvatskih branitelja uz rijeku Koranu gdje se svakoj postrojbi u čast i kao znak zahvale što su obranile grad ratnih godina posadilo stablo te je postavljena betonska piramida.

Završetak ove terenske nastave zaokružen je posjetom Aquatici - slatkovodnom akvariju Karlovac koji je spojio ovu terensku nastavu o prošlosti s današnjicom ali i našom budućnošću očuvanja prirode bez koje mi, ljudi, ne možemo, kao temeljnog pokretača života na području za koje su mnogi ostavili svoje živote.

Zahvaljujemo Javnoj ustanovi „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ i svim djelatnicima koji su nam omogućili sudjelovanje u ovom projektu koji ima svijetlu budućnost.